Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania?
Smog i jakość powietrza, to temat, który jak bumerang powraca od kilku sezonów i budzi coraz większe emocje. Nie tylko u tych, którzy nie chcą nim oddychać, ale głównie u tych, którzy przyczyniają się do jego powstawania. Nie wszystkich stać na wymianę pieca, a wielu nie stać nawet na lepszej jakości opał. Czy rozwiązaniem problemu może być pomoc państwa dla takich osób? Sprawdźmy, czy i kiedy jest to możliwe oraz jak uzyskać dofinansowanie do ekologicznego ogrzewania domu.
Jak gminy walczą ze smogiem
W Krakowie, gdzie problem był największy, po prostu zakazano palenia węglem i drewnem. Podkreślamy – zakaz nie dotyczy urządzeń, ale rodzaju opału, więc nawet ci, którzy mają niskoemisyjne i nowoczesne piece, są nim objęci. Nie wolno korzystać ani z “kopciuchów”, ani z pieców na pellet, ani nawet kominków, jeśli pali się w nich węglem lub drewnem.
W innych miastach władze raczej próbują zachęcać mieszkańców do wymiany urządzeń na te, które emitują mniej zanieczyszczeń. Oferują dofinansowanie do wymiany kotłów na bardziej ekologiczne. Budzi to jednak spore wątpliwości Unii Europejskiej, która zapewnia fundusze, ale nie do końca widzi sens w wymianie starych pieców na węgiel na nowe piece na węgiel. Ponieważ trudno się z tym nie zgodzić, a przykład Krakowa pokazuje, że konieczność całkowitego odejścia od paliw stałych jest możliwa, może warto wybrać bardziej ekologiczny system jak ogrzewanie gazowe, czy wręcz taki, który wykorzystuje energię odnawialną.
Wymiana pieca – jakie ogrzewania wybrać
Właściciele domów z ogrzewaniem na paliwa stałe, mogą piece węglowe wymienić na bardziej nowoczesne i mniej kłopotliwe kotły na pellet, czy drewno lub zmienić ogrzewanie na gazowe. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, każde pewne ograniczenia. Każde jednak jest jednocześnie bardziej praktyczne i łatwiejsze w utrzymaniu niż te tradycyjne.
Pojawia się jednak pytanie, co wybrać. Co będzie najbardziej opłacalne. Czy warto zainwestować w drogie urządzenia i potem płacić mniej, czy jednak rozłożyć oszczędności w czasie.
Rozważając remont warto też sprawdzić, jakie są możliwości uzyskania dofinansowania do modernizacji ogrzewania. Większość gmin dysponuje funduszami na ten cel, ale w większości są to pieniądze “unijne”, a całą procedurę obsługują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskanie tych środków jest więc możliwe, ale nie takie proste, na jakie wygląda.
Program Czyste Powietrze
Praktycznie każde województwo ma swoje warunki i ograniczenia w przyznawaniu tych dotacji. Wątpliwości budzi nie tylko wspomianą wcześniej pseudoekologiczna wymiana urządzeń, ale też kwestia priorytetów. Pierwszeństwo przed termomodernizacją budynków ma wymiana źródła ciepła. Trzymając się tej filozofii najpierw wymienia się piec, a dopiero potem ociepla ściany, wymienia okna itp. Kolejność powinna być odwrotna, ale cóż.
Z programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca na niskoemisyjny, dotację do pieca gazowego, czy dofinansowanie do pieca na pellet.
Ale uwaga – zanim rozpoczniesz inwestycję upewnij się, czy w twojej gminie nie obowiązują dodatkowe restrykcje, jak np. w Krakowie, gdzie jak wspomnieliśmy, nie ma znaczenia, czy piec emituje dużo czy mało zanieczyszczeń, jeśli spala się w nim węgiel lub drewno.
Przed rozpoczęciem prac najbezpieczniej zgłosić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam uzyskamy wiarygodne informacje odnośnie zakresu możliwego wsparcia i kolejnych kroków – od przygotowania dokumentów, poprzez realizację inwestycji, aż do jej rozliczenia.
Jest też dobra wiadomość. Mimo tego, że priorytety dofinansowania nie idą w parze z logiką, nawet jeśli nasz dom potrzebuje ocieplenia i wymiany stolarki bardziej, niż wymiany pieca, warto temat skonsultować z Funduszem. Przewidziana jest bowiem możliwość inwestycji etapowej i aż 3 lata na jej realizację. Możemy więc zacząć od nowego pieca i zaraz potem docieplić ściany, dach i wymienić okna.
Maksymalna wysokość kosztów, na które można uzyskać unijną dotację to 53 tys zł. Na kwoty wyższe można ubiegać się o pożyczkę na preferencyjnych zasadach (15 lat na spłatę i niskie oprocentowanie). Wysokość dofinansowania uzależniona jest jednak od dochodów w rodzinie i statystycznie wynosi ona 50-90%.
Inne formy dofinansowania do ogrzewania
Od 2019 roku obowiązuje też podatkowa ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł kosztów poniesionych na zakup materiałów i urządzeń mających na celu „poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz zdrowie obywateli”. Ich wykaz znajduje się w rozporządzeniu ministra Inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.
w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ulgę rozlicza się z PIT-em, zatem trzeba osiągać dochody na poziomie umożliwiającym odliczenie.
Audyt energetyczny budynku
W wielu przypadkach warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do ekologicznego ogrzewania jest audyt energetyczny budynku. Niezależnie zresztą, czy będziemy się o nie starać, czy nie, taki audyt może i powinien ukierunkować modernizację.
Nie ma się bowiem co oszukiwać. Dla większości z nas to nie troska o ekologię, ale rosnące koszty ogrzewania są motywatorem do zmiany. Audyt może więc zweryfikować faktyczne potrzeby. Cóż bowiem z tego, że zamontujemy nowoczesny kocioł, kiedy ciepło będzie wydostawać się na zewnątrz przez nieocieplony dach, lub nieszczelne okna. Wtedy zamiast płacić mniej, będziemy płacić więcej. Tymczasem koszt ogrzewania gazowego w domu po termomodernizacji jest porównywalny do kosztu ogrzewania węglem w domu niezabezpieczonym przed stratami ciepła.
Idealnie byłoby więc zadbać i o termomodernizację i o ekologiczny, oszczędny system ogrzewania. A potem prawidłowo gospodarować ciepłem. Chcesz wiedzieć jak?
Zachęcamy do przeczytania artykułu jak obniżyć koszty ogrzewania
Dofinansowanie do pieca w nowym domu
Czasem łatwiej już na etapie projektu zaplanować, jak będzie ogrzewany nasz dom. Zdecydowanie warto rozważyć te najbardziej ekologiczne warianty, mimo, że wydają się najdroższe. Dom, który korzysta z odnawialnych źródeł energii wytwarza ciepło, a często i prąd niemal bezkosztowo, więc cena urządzeń zwraca się bardzo szybko.
Jest to o tyle ważne, że aby zainstalować pompę ciepła, czy rekuperator trzeba spełnić szereg warunków. W budowanym domu, dużo łatwiej zadbać o zachowanie odpowiednich parametrów szczelności drzwi i okien, system wentylacji czy odpowiednią izolację ścian. W domach starego typu, albo projektowanych z ogrzewaniem tradycyjnym, to nie zawsze jest realne i opłacalne.
Niezależnie jednak od tego czy planujemy wymianę systemu ogrzewania, czy dopiero zastanawiamy się jakie zainstalować w przyszłym domu, trzeba to dobrze przemyśleć. Niekoniecznie sugerując się ceną i kosztami obecnymi. Dziś, dla przykładu, piec na pellet spełnia wymogi uzyskania dofinansowania, koszt ogrzewania jest dość niski, ale nie ma gwarancji, że inne gminy nie pójdą za przykładem Krakowa i za kilka lat nie będzie on bezużyteczny. A dotacje będą stopniowo wygaszane, więc może się okazać, że nie ponownie zostaniemy zmuszeni do wymiany ogrzewania, ale tym razem na własny koszt.