Najtańsze domy pod klucz
Na logikę, im więcej pracy ktoś za nas wykona, tym powinno nas to więcej kosztować. Coś za coś. Obiad w restauracji będzie droższy niż cena jego składników, ale przecież nie każdy lubi i ma czas gotować. Budowa domu pod klucz, na pierwszy rzut oka może wydawać się rozrzutnością i wygodnictwem. Czy jednak słusznie? Czy w tym przypadku nie trzeba spojrzeć szerzej?
Ile kosztuje najtańszy gotowy dom pod klucz?
Podobnie jak nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje obiad w restauracji i w tym przypadku odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych technologii, standardu wykończenia, lokalizacji, wyposażenia itp.
Czy więc porównując domy budowane tradycyjnie i tanie domy energooszczędne pod klucz możemy ograniczyć się do ceny metra kwadratowego? Raczej nie. Jednak jeśli przyjrzymy się całościowym kosztom, może okazać się, że w takim porównaniu domy pod klucz mają szansę wygrać.
Budowa domów prefabrykowanych pod klucz
Ta technologia pozwala skrócić budowę do kilku tygodni. Dla porównania, tradycyjna zajmuje średnio 2 lata. Pomyślisz – ok, ale to tylko czas, nie spieszy mi się. Jednak w tym przypadku, czas to pieniądz. Nie wierzysz? Oblicz, ile zapłacisz za obecne mieszkanie w czasie budowy tradycyjnej. Dodaj do tego koszt zużycia prądu i wody na budowie przez kilkanaście miesięcy, wynagrodzenie kierownika, cenę paliwa na dojazdy itp. Sporo prawda? A do tego dojdą jeszcze koszty, których nie da się przewidzieć, a mogą się zebrać w sporą sumę. Brakujące materiały, poprawki po nierzetelnych wykonawcach, konieczność dosuszania przy niesprzyjającej pogodzie, to tylko przykłady.
Jak powstają domy prefabrykowane
Najtańsze domy prefabrykowane powstają nieporównywalnie szybciej od tradycyjnych, murowanych. W czasie, kiedy schnie płyta fundamentowa na Twojej działce, w fabryce powstają ściany domu. Specjalnie skonstruowane ściany, dodajmy. Takie, w których każda warstwa spełnia określoną rolę – m.in izolacja jest tak skuteczna, że koszty ogrzewania spadają nawet o 70%, a latem, bez dodatkowych urządzeń, we wnętrzu panuje przyjemna temperatura. Takie ściany również świetnie tłumią hałasy z otoczenia.
Kolejnym etapem jest montaż domu. Przyznaj, że samo słowo “montaż” brzmi dużo przyjaźniej niż “budowa”. Na działkę wjeżdża dźwig i w 2-3 dni Twój dom składany jest w całość. Zamiast wielomiesięcznych rachunków za prąd i wodę, płacisz tylko za wynajem dźwigu.
Pozostaje jeszcze montaż instalacji i wykończenie. Nie ma jednak żadnych prac mokrych, więc nie trzeba czekać, aż wyschną mury, wylewki czy tynki. Instalacje są elementem projektu, więc to firma wykonująca dom je montuje. Od podpisania umowy do tego momentu upływa kilka tygodni.
To, kto zajmie się wykończeniem twojego domu, zależy od ciebie:
- Możesz odebrać dom w stanie deweloperskim i poszukać swoich ekip do poszczególnych etapów wykończenia, licząc, że będą dostępne wtedy, kiedy będziesz ich potrzebować, żadna nie nawali z terminami i jakością swoich prac.
- Możesz wykończyć niezbędne minimum i wprowadzić się, a potem stopniowo robić resztę. Tak się często dzieje przy tradycyjnych budowach, gdy oczekiwanie na dom trwa zbyt długo. Ryzykowne rozwiązanie, bo prowizorki są najtrwalsze.
- Możesz zlecić to firmie, która stawia twój dom i jest w stanie zaplanować prace tak, że za ok. miesiąc wszystko będzie gotowe. Płacisz raz, jednej ekipie. Co więcej, z reguły dostajesz gwarancję na cały dom, więc wszelkie usterki i naprawy firma bierze na siebie. Czy to zbytek, wygodnictwo, czy jednak rozsądne podejście? Czy rozliczenie z każdą z ekip osobno nie wyjdzie drożej?
Tanie domy energooszczędne, czyli jakie?
Wreszcie, pora przyjrzeć się kosztom, jakie będziemy ponosić mieszkając w nowym domu. Tanie domy energooszczędne to nie mit. Sposób ich budowy (brak mostków termicznych, dobra izolacja) pozwala na zredukowanie strat energii niemal do zera, zatem relatywnie mniej tej energii trzeba dostarczyć, aby taki dom ogrzać. Decydując się na nowoczesne ekologiczne rozwiązania, jak pompa ciepła, czy panele słoneczne, może się okazać, że roczny koszt energii w domu szkieletowym będzie niższy, niż miesięczny w domu tradycyjnym.
Tanie domy energooszczędne pod klucz
Na polskim rynku funkcjonuje już kilka technologii budowy domów prefabrykowanych. Idea wszystkich polega w skrócie na tym, że nie buduje się ich krok po kroku, cegła po cegle, na działce. Ich elementy powstają w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe ściany lub wręcz całe pomieszczenia. Cechą wspólną jest dobra termoizolacja, przez co są to domy niskoenergetyczne, a zatem ekologiczne i oszczędne.
- Tanie domy modułowe pod klucz, to po prostu klocki – sześciany, które układa się ze sobą w odpowiedniej konfiguracji, a następnie wykańcza zgodnie z życzeniem klienta. To są relatywnie najtańsze domy prefabrykowane, jeśli chodzi o koszt budowy. Najłatwiej je również rozbudować lub przebudować.
- Tanie domy pod klucz, to zarówno domy na ciężkim szkielecie, jak i domy kanadyjskie. W pierwszym przypadku elementami są całe, wielowarstwowe ściany, zespalane specjalnie zaprojektowanymi łącznikami, co gwarantuje ich energooszczędność. Natomiast tanie domy kanadyjskie pod klucz, budowane są z drewnianych belek, pomiędzy którymi umieszcza się materiał izolacyjny. Tu szczególnie ważna jest precyzja i fachowość wykonania, gdyż najmniejsza niedokładność lub fuszerka, sprawią, że dom nie będzie spełniał oczekiwań, a wręcz może okazać się niebezpieczny. Dlatego decydując się na dom kanadyjski, wybór opcji pod klucz wydaje się jedynym sensownym (przy założeniu, że firma go budująca wie, co robi).
- Trzeci popularny system to domy z keramzytu, a w zasadzie keramzytobetonu. W tym przypadku materiałem jest specjalnie przygotowana glina, która po obróbce jest mieszana z piaskiem i cementem (naturalne i ekologiczne surowce). Z niego również produkuje się gotowe ściany, pod konkretny projekt, uwzględniając rozkład instalacji, otworów i montuje na wcześniej przygotowanym fundamencie. Taki dom podobnie jak drewniany od razu można wykańczać, a ściany wewnętrzne nie wymagają nawet tynkowania. Keramzyt świetnie izoluje zabezpieczając przed stratami energii i jest wytrzymały nie tylko na czynniki fizyczne i chemiczne, ale również na biologiczne. Korniki, gryzonie i pleśnie mu nie straszne. Jest więc przyjazny dla zdrowia mieszkających w nim ludzi i dla środowiska.
To najdroższa wersja domów prefabrykowanych.
Domy prefabrykowane pod klucz – czy warto?
Jeśli więc zastanawiasz się, czy lepiej (taniej) wybrać firmę, która buduje domy energooszczędne pod klucz z prefabrykatów, czy jednak postawić na technologię tradycyjną i krok po kroku, samodzielnie układać poszczególne klocki wymarzonego domu – nasza rada jest prosta. Zlecając budowę domu szkieletowego firmie, zaoszczędzisz nie tylko mnóstwo czasu, ale również pieniędzy. Zarówno podczas realizacji projektu jak i w późniejszym użytkowaniu. A pamiętaj, że na szali leży również twoje zdrowie i nerwy, a one są bezcenne.