Najczęstsze pytania o Domy Gotowe
Co to są Domy Gotowe?
Domy Gotowe to konstrukcje budowane według najnowszych wytycznych unii europejskiej odnośnie standardów energetycznych. Według nich dokonuje się też podziału na domy energooszczędne NF40 – EUco ≤40 kWh(m²/rok) i domy pasywne NF15 – EUco ≤15 kWh(m²/rok). Cechuje je wytrzymałość, bardzo dobre parametry izolacyjne i niemal zerowe zużycie energii. To wszystko przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne i szybkim czasie budowy.
Skąd się wzięła koncepcja Domów Gotowych?
Domy pasywne to tak w głównej mierze odpowiedź na obecna sytuacje klimatyczną i rosnąca świadomość ekologiczną społeczeństwa, popartą obecnymi przepisami. Technologia ta ma jednak swoje początki dużo wcześniej. Już w latach 70-tych domy o zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym zaczęły być budowane w Zachodnich Niemczech jako rozwiązanie na tamtejszy kryzys paliwowy. W Polsce domy pasywne zaczęły się pojawiać już w 2004 roku i od tego czasu stale zyskują na popularności.
Czy Domy Gotowe są przyjazne dla środowiska?
Domy gotowe to tak naprawdę optymalna forma budynków, która nie ingeruje w sposób negatywny w środowisko naturalne. Stworzone z myślą o ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery, ma za zadanie ograniczyć do minimum zużycie energii i tym samym obniżyć koszt eksploatacji takiego budynku. Dzięki bardzo wysokim parametrom izolacyjnym i odpowiedniej konstrukcji bryły, umożliwiającej wykorzystywanie naturalnego światła słonecznego do ogrzania budynku, nie potrzebujemy korzystać z nieodnawialnych źródeł energii, które przy spalaniu trafiają do atmosfery jako produkt uboczny.
Czy Domy Gotowe to to samo co domy pasywne?
Domy Gotowe to nowy produkt w naszym portfolio nieruchomości. Oferują one wszystkie zalety domów budowanych w technologii pasywnej, czyli wysoką jakość materiałów, doskonałe parametry izolacyjne i niemal zerowe zużycie energii. Nasz produkt dodatkowo objęty jest 2 – letnią gwarancją, jak również 10 letnia rękojmią oraz posiada atesty potwierdzające jego jakość.
Co to jest rekuperator?
Jest to urządzenie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła wywiewanego. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wentylacji, gdzie zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz budynku przy użyciu kratki wentylacyjnej, rekuperator pozwala na wyeliminowanie strat ciepła spowodowanych nawiewem nieogrzanego powietrza do wnętrza domu. Jest to rozwiązanie z powodzeniem stosowane w Domach Gotowych, korzystających z tzw. wentylacji mechanicznej, dzięki któremu zaoszczędzone zostaje 80% energii, która zostałaby utracona przy tradycyjnej metodzie wentylacji grawitacyjnej.
Co to jest mostek termiczny?
Mostek termiczny to miejsce w którym ciągłość termiczna została naruszona, czyli prościej mówiąc miejsce w którym ucieka ciepło. Takie punkty zazwyczaj znajdują się na stykach materiałów i przy łączeniach np. okien, drzwi itp i należy ich bezwzględnie unikać, ponieważ mogą one w początkowym etapie doprowadzić do obniżenia temperatury wewnątrz budynku, a ostatecznie, w wyniku gromadzenia się w tym miejscu pary wodnej, doprowadzić do wystąpienia pleśni lub grzybów, lub spowodować spękania ścian. Bardzo istotne jest, żeby już na początkowym etapie budowy domu zadbać o wyeliminowanie mostków, by uniknąć kosztownych remontów w późniejszym czasie. W domach gotowych, gdzie szczególny nacisk kładzie się na izolację i wysoką szczelność budynków, uniknięcie mostków jest kluczowe by spełnić wymogi dotyczące energooszczędności.
Jak wyglądają koszty ogrzewania Domów Gotowych?
Koszta ogrzewania uzależnione są w dużej mierze od tego, czy zamontujemy w naszym domu panele fotowoltaiczne, czy np. skorzystamy z kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła. Na wysokość kwoty wpływa również metraż budynku. W Domach Gotowych dzięki wysokiej szczelności i bardzo dobrych parametrach izolacyjnych, średnie zużycie energii wynosi ok. 15 kWh/(m2*rok) w porównaniu do tradycyjnego domu, który zużywa odpowiednio 160 kWh/(m2*rok). Szacuje się że w przypadku domów pasywnych o powierzchni ok 150 mkw, średni roczny koszt wynosić może ok 1200 zł, przy czym wartość ta będzie ok. dziesięciokrotnie większa w przypadku domu tradycyjnego.
Czy producent daje gwarancję na wybudowane domy?
Każdy Dom Gotowy objęty jest dziesięcioletnią gwarancją producenta oraz dodatkowo dwuletnią rękojmią.
Jak ogrzewane są Domy Gotowe?
Koszty ogrzewania w Domach Gotowych są średnio aż dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. W zależności od tego na jakie źródła enegii się zdecydujemy, koszt może się różnić jednak proporcja 1:10 pozostanie zachowana, a średni koszt zużycia energii może wynosić nawet 1200 zł w skali rocznej przy domu o powierzchni ok 150 mkw. Technologiami na którą warto zwrócić uwagę są z pewnością pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Obydwie metody są uznawane za bardzo efektywne i jednocześnie tanie w eksploatacji. Wdrożenie tych rozwiązań wiąże się początkowo z inwestycją rzędu kilkunastu tysięcy, jednak kwota ta zwraca się w przeciągu ok. 5-7 lat w przypadku pompy ciepła. Nie bez znaczenia jest fakt, że wymienione rozwiązania są nie tyle skuteczne, co również ekologiczne, a zatem spełniają obecne standardy nałożone przez unię europejską.
Ile kosztują Domy Gotowe?
Szacunkowo podaje się, że koszta takich domów są średnio ok 8-15% wyższe niż domów tradycyjnych. Wynika to głównie z faktu, że technologia ta nie jest jeszcze na tyle rozpowszechniona co w Europie Zachodniej, więc musimy więcej zapłacić za specjalnie przystosowane materiały. W przypadku wielu budynków pasywnych wzrasta również cena za zaprojektowanie bryły, jednak w Domach Gotowych kupujący dostaje od producenta gotowy projekt budynku, który należy następnie dostosować do warunków danej działki oraz indywidualnych potrzeb. Inwestycji będzie wymagało również wyposażenie domu np. w system wentylacji mechanicznej, pompę ciepła czy panele słoneczne. Są to jednak wydatki na które warto się zdecydować, ponieważ już po kilku latach możemy liczyć na zwrot włożonych środków oraz patrząc w dłuższej perspektywie bardzo tanią eksploatację.
Czy przysługuje mi dopłata do budowy DG?
W ramach inicjatyw rządowych spowodowanych dyrektywami unijnymi dotyczącymi obniżenia emisji energii, każdy, kto zdecyduje się na budowę domu energooszczędnego może ubiegać się o dopłatę, której wysokość zależna jest od klasy energooszczędności budynku. Na dopłaty w latach 2013-2010 przeznaczone są środki wysokości 300 mln złotych, co pozwala na pomoc przy 12 tysiącach inwestycji.
Ile trwa montaż Domu Gotowego?
Sam okres od zakupu do przekazania kluczy trwa ok. 6 miesięcy, natomiast czas powstania samej konstrukcji Domu Gotowego to zaledwie 3 miesiące.
Jak wygląda koszt ogrzewania w porównaniu do tradycyjnego domu?
Szacuje się, że w przypadku domu wybudowanego przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii zużycie energii w skali roku wynosi ok. 150 kWh/(m2*rok). W przypadku domów w technologii pasywnej szacunki te są już znacznie niższe i kształtują się na poziomie 70-80 kWh/(m2*rok). Można zatem spodziewac się, że koszta ogrzewania również zmaleją o połowę, a rozmiar oszczędności zależeć będzie od powierzchni całego budynku.
Dlaczego domy gotowe są droższe od standardowych budynków?
Szacuje się, że średni koszt budowy domu gotowego jest o ok. 30% wyższy niż standardowego budynku. Wynika to przede wszystkim z zastosowania nowoczesnych technologii oraz wysokiej klasy materiałów izolacyjnych, które zapewnią ścisłą nieprzepuszczalną powłokę. Na wysoki koszt składa się również konieczność zastosowania odpowiednio szczelnych drzwi i okien – ze współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 0,8 W/(m2*K. Do tego dochodzi instalacja wentylacji z systemem nawiewno-wywiewnym oraz ogólnie większa ilość materiałów izolacyjnych, którymi pokrywa się nawet fundamenty by uzyskać maksymalnie najniższe straty ciepła.
Oprócz użytych materiałów i technologii zastosowanych podczas budowy na wysoką cenę wpływa również fakt, że domy pasywne to w dalszym ciągu branża niszowa. W odróżnieniu od zachodu Europy, gdzie budynki tego typu są już standardem, a wysoka konkurencja na rynku sprawia, że koszta budowy są jedynie nieznacznie wyzsze od tradycyjnych domów – zazwyczaj w okolicy 5-7%. Zakłada się, że w przyszłości wraz z popularyzacją tej technologii oraz zaostrzeniem wytycznych unii europejskiej odnośnie zużycia energii koszta domów będą stopniowo malały.
Wszyscy zainteresowani tego typu inwestycją mogą jednak obniżyć koszt, jako że na podstawie rządowego programu o poprawie wydajności energetycznej mogą się starać o przyznanie dopłaty do budowy domu. Według założeń programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2013-2022 dopłatą ma być objętych nawet 12 tys. domów.
Czy domy gotowe są dobre dla alergików?
Domy Gotowe to idealna przestrzeń do mieszkania dla alergików, głównie dzięki wykorzystaniu innowacyjnych systemów wentylacji wyposażonych w filtry powietrza, które oczyszczają je z pyłków, roztoczy i innych zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do wnętrza domu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej, wilgotność powietrza nie wzrasta, nie ma więc zagrożenia rozwojem grzybów lub pleśni.
W roku 2020 wchodzi w życie dyrektywa unijna odnośnie budowy domów o zerowym zużyciu energii. Co to oznacza w praktyce?
Już w 2010 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę na mocy której po roku 2010 wszystkie budynki powinny spełniać zaostrzone standardy odnośnie zużycia energii energetycznej. Jako że to właśnie budynki odpowiadają za niemal połowę emisji CO2 do atmosfery, zmiany w tym obszarze przyczynią się do znaczącej redukcji tego gazu do środowiska. W praktyce oznacza to, że każdy budynek powinien spełniać wymogi dotyczące zerowej emisji energii do 31 grudnia 2020 roku, tak więc istniejące budynki powinny przejść gruntowną modernizację w celu poprawy ich parametrów izolacyjnych.
Po jakim czasie można liczyć na zwrot wydatków na energię?
Obecnie ceny domów pasywnych są droższe o ok. 20% niż standardowe domy starego typu, główną przyczyną tego stanu rzeczy są wysokie koszta materiałów budowlanych. W Polsce domy w standardzie pasywnym to w dalszym ciągu rzadkość, więc również materiały takie jak kolektory słoneczne, okna czy materiały do budowy są stosunkowo drogie, ok 10% wyższe niż w krajach zachodnich.
Ze względu na stosunkowo wysoki koszt domów budowanych w standardzie pasywnym na zwrot inwestycji możemy czekać nawet kilkadziesiąt lat. Jednak by zachęcić ludzi do wyboru proekologicznej technologii, państwo przygotowało program dofinansowania do budowy w którym można uzyskać dopłatę rzędu nawet 50 000 zł.
Czy to prawda, że przestrzeń wokół domu wymaga specjalnej aranżacji?
Zagospodarowanie działki musi podlegać wytycznym funkcjonalnym, podobnym do tych jakie spełnia dom. Należy więc pamiętać, że oszklona część budynku powinna być jak najbardziej wyeksponowana na słońce i nie może być zasłonięta żadną inną zabudową ani roślinami. Ze strony północnej warto zadbać o dodatkową izolację, zalecane jest zasadzenie tam wysokich drzew iglastych, aby maksymalnie ochronić tę część budynku przed wiatrem. Wjazd na działkę oraz budynki gospodarcze oraz garaż również należy rozplanować na południowej lub wschodniej części.
W jaki sposób mogę wywietrzyć dom?
Jedną z podstawowych parametrów wyróżniających domy gotowe jest ich szczelność. By móc ją utrzymać i wyeliminować straty ciepła związane z tradycyjnym wietrzeniem pomieszczeń, w pomieszczeniach zastosowana jest tzw. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli tak zwana rekuperacja. Polega ona na instalacji specjalnego rekuperatora, który umożliwia automatyczną wymianę zużytego powietrza na świeże, bez konieczności wietrzenia. Powietrze napływające jest dodatkowo poddawane filtracji, dzięki czemu unikamy przedostania się pyłków, roztoczy i innych zanieczyszczeń do środka budynku.
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to rozwiązanie pozwalające na ogrzanie domu, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Mimo iż sam zakup i instalacja wiążą się ze sporymi kosztami, to cała inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat i pozwala na stałe obniżyć rachunki za prąd. Pompa ciepła to również rozwiązanie bezpieczne i przyjazne dla przyrody oraz nie wymagające czasochłonnej obsługi. Warto dodać, że oprócz ogrzania naszego domu pompa jest w stanie również działać na zasadzie klimatyzacji poprzez obniżenie temperatury wewnątrz budynku.
Czy to prawda, że na budowę domów gotowych udzielane są kredyty na preferencyjnych warunkach?
To prawda. Warto sprawdzić dostępne oferty kredytów, poniewaz niektóre banki oferują duże zniżki na zakup domu spełniającego standardy energooszczędnego. w zależności od wybranego banku, klient może liczyć np. na częściowy zwrot prowizji wydany na zakup materiałów. Przy średniej wysokości prowizji 1-4% można zaoszczędzić nawet do 15 tysięcy.
Czy wybór domu gotowego pozwoli mi uniezależnić się od dostawców prądu i energii?
To jak najbardziej możliwe, ponieważ dom pasywny nie tyle oszczędza energię, co sam jest w stanie ją wyprodukować. Jest to możliwe np. dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła. W przypadku pierwszego rozwiązania, jesteśmy nawet w stanie zarobić jeżeli zdecydujemy się zainwestować w odpowiednio dużą ilość paneli. Gdy już zdecydujemy się na budowę domu, warto na samym początku dowiedzieć się, czy istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek energii do lokalnej sieci elektroenergetycznej. Jeżeli lokalny dostawca oferuje taką opcję, to w zimie możemy cieszyć się bezpłatnym ogrzewaniem, a w sezonie wiosenno-letnim odsprzedawać energię wyprodukowaną przez ogniwa fotowoltaiczne.