Domy prefabrykowane, co warto o nich wiedzieć?
Domy prefabrykowane swoją popularność zdobyły już dawno temu. Prefabrykacja elementów budowlanych znana jest na świecie od wielu dziesiątek lat, jeśli nie stuleci. Głównym celem takiej metody jest oszczędność czasu oraz zagwarantowanie wysokiej jakości wznoszonych budynków.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane są docenione w wielu krajach, takich jak Szwecja, Niemcy, czy Wielka Brytania. Co należy o nich wiedzieć? Na czym polegają dostępne metody prefabrykacji Jakie mają zalety i wady? Poniżej postaraliśmy się to objaśnić.
Na czym polega metoda prefabrykacji?
Budownictwo prefabrykowane polega na wytwarzaniu gotowych elementów konstrukcyjnych i dostarczaniu ich na teren budowy, gdzie montowane są w odpowiedni sposób z innymi częściami wznoszonego budynku. Prefabrykaty, w zależności o przeznaczenia, wykonuje się m.in. z betonu zbrojonego (żelbet, strunobeton, kablobeton), stali lub drewna.
Prefabrykowane mogą być następujące elementy budynków
- stropy
- ściany
- belki
- słupy
- elementy wykończeniowe
- schody
- dachy
- całe moduły
Prefabrykowane może być praktycznie wszystko to, co jest możliwe do przetransportowania z zakładu prefabrykacji na miejsce budowy. Istotne jest też to, aby bilans korzyści wynikających z wytworzenia danego elementu poza budową był korzystny z ekonomicznego punktu widzenia. Należy tutaj wziąć pod uwagę koszt, bezpieczeństwo, możliwości, jakie daje produkcja w warunkach niezależnych od warunków atmosferycznych i pod ścisłą kontrolą jakości.
Jakie budynki wznosi się z prefabrykatów?
Metoda prefabrykacji wykorzystywana jest na całym świecie, przy wznoszeniu budynków zarówno mniejszych, jak i wysokościowców. Przykładem może być obecnie najwyższy budynek z prefabrykatów – wieżowiec Clement Canopy w Singapurze. Obiekt ma 140 metrów wysokości i został wykonany z prefabrykowanych modułów betonowych. Na uwagę zasługuje również budynek Mini Sky City w miejscowości Hunan w Chinach, który został wzniesiony z modułów stalowych i mierzy 57 pięter. Wznoszenie budynku zajęło 19-dni. To oczywiście tylko przykłady budynków wysokościowych. Prefabrykowane są również na szeroką skalę domy jednorodzinne i domki rekreacyjne.
Budownictwo modułowe – zaawansowana forma budownictwa prefabrykowanego
Budownictwo modułowe polega na prefabrykacji całych modułów, czyli przestrzennych fragmentów budynku. Są one często kompletnie wykończone, ze wszystkimi instalacjami, a nawet z montowanymi na stałe meblami.
Moduły takie transportowane są odpowiednim samochodem ciężarowym, a na miejscu budowy pozostaje połączenie ich ze sobą, obrobienie styków i prace wykończeniowe na zewnątrz budynku. Wysoki reżim technologiczny pozwala na przeniesienie większości prac konstrukcyjnych i wykończeniowych pod dach fabryki domów.
Budownictwo prefabrykowane nie zawsze kojarzyło się dobrze Polakom
Budownictwo prefabrykowane nadal jeszcze kojarzy się niektórym Polakom z czasami PRL. Wielka płyta i budynki mieszkalne w stylu „Alternatywy 4” to jednak przeszłość. Nowoczesne, polskie zakłady prefabrykacji działają według najsurowszych norm i standardów. Produkty tych zakładów zdobywają rynki zagraniczne i odnoszą sukcesy. Polska stała się liczącym się graczem na rynkach międzynarodowych. Rodzimi eksporterzy wysyłają nie tylko domki i domy jednorodzinne, ale także moduły, z których powstają obiekty użyteczności publicznej, przedszkola, biura i hotele w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Szwecja, Niemcy i wiele innych destynacji o wysokich oczekiwaniach wobec kontrahentów. Domy polskiej produkcji bardzo dobrze kojarzą się ich użytkownikom na całym świecie.
Domy prefabrykowane – konstrukcja ze szkieletu drewnianego
Budynki mieszkalne na bazie szkieletu drewnianego charakteryzuje drewniana konstrukcja budynku. W zależności o typu zastosowanego materiału, producenci wyróżniają prefabrykaty lekkie lub ciężkie drewniane. Oferta producentów zakłada też róże typy drewna i materiałów drewnopochodnych, przez nich stosowanych.
Elementy takiego domu (ściany, dach, stropy) posiadają obustronne poszycie, wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Odpowiednia konstrukcja przegród zapewnia odporność ogniową i izolacyjność akustyczną. Bardzo często drewniane domy prefabrykowane wykonuje się w technologii prefabrykacji poszczególnych przegród. Osobno wykonywane są stropy, ściany i dach, a wszystko to montowane jest na miejscu budowy. Dostępne są również domy drewniane, wykonane z modułów.
Domy z prefabrykatów keramzytowych
Na polskim rynku dostępne są również domy z prefabrykatów keramzytowych. Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, wypalane z gliny. Kruszywo to jest niepalne, odporne na wodę, działanie pleśni i grzybów. Dzięki temu keramzyt charakteryzuje duża wytrzymałość i trwałość.
Domy prefabrykowane z keramzytu wznoszone są z elementów płaskich. Poszczególne ściany, stropy i dach łączone są bezpośrednio na budowie. O ile keramzyt posiada dobre właściwości izolacyjne, domy takie zwykle wykańcza się jeszcze dodatkową warstwą np. bezspoinowego systemu ocieplenia.
Domy z prefabrykatów betonowych
Domy z prefabrykatów betonowych najbardziej przypominają znaną powszechnie metodę budownictwa prefabrykowanego zwaną „wielką płytą”. Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że jakość obecnie wytwarzanych prefabrykatów betonowych bardzo mocno odbiega od tej sprzed kilkudziesięciu lat, a fabryki takich domów działają według najwyższych norm i standardów.
Domy prefabrykowane – konstrukcja stalowa
Konstrukcję stalową cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i sztywność. Pozwala to na uzyskanie dużej rozpiętości modułów. To z kolei pozwala na praktycznie bezkompromisowe podejście do architektury budynku.
Domy prefabrykowane o konstrukcji stalowej zwykle wytwarza się w formie gotowych modułów. Ich samonośna konstrukcja pozwala na dużą elastyczność zarówno w obszarze bryły budynku, jak również warunków geotechnicznych działki, na jakiej mogą być usytułowane.

Zalety i wady domów prefabrykowanych
Poznaj wady i zalety domów prefabrykowanych. Poniżej przedstawiamy Ci wybrane aspekty:
Zalety domów prefabrykowanych
Największą zaletą domów prefabrykowanych jest ich jakość wykonania. Proces odbywa się pod dachem zakładu produkcyjnego, a zatem pod czujnym okiem inżynierów odpowiedzialnych za jakość procesu. Wszelkie prace wykonują fachowcy w warunkach niezależnych od warunków atmosferycznych. Ma to wpływ na stosowane materiały, ale przede wszystkim daje większy komfort ekipom instalacyjnym. Powtarzalność procesu dodatkowo podnosi efektywność pracy i eliminuje problemy spotykane na tradycyjnej budowie.
Drugą ważną zaletą jest czas wykonania. W tym przypadku w zależności od czasu podjętych decyzji w zakresie architektury i wykończenia domu, jego budowa może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy od podpisania umowy.
Zdecyduj się na dom z fabryki domów, a koszty całkowite poznasz przed podpisaniem umowy. To zwykle staje się bolączką inwestorów budujących w systemie gospodarczym.
Wady domów prefabrykowanych
Główną wadą metody prefabrykacji jest logistyka elementów wielkogabarytowych. Wymaga to bardzo dokładnych prac przygotowawczych po stronie zespołu planującego dostarczenie modułów na miejsce budowy. Ograniczenia drogowe i trudności transportu lokalnego mogą w skrajnych wypadkach uniemożliwić zastosowanie tej technologii.
Istotną wadą jest również to, że decydując się budynek prefabrykowany, w ciągu kilku miesięcy staniesz się posiadaczem wykończonego, gotowego domu. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że o ile dom wznoszony systemem gospodarczym można budować i ponosić tego koszty latami, o tyle dom prefabrykowany jest gotowy w ciągu kilku miesięcy. Nie ma możliwości rozciągnięcia obciążenia finansowego na lata. Oczywiście warto wziąć pod uwagę koszty mieszkania w lokalu.na czas budowy. Są to również koszty, które wkalkulować w inwestycję.
Ile kosztują domy prefabrykowane
Cena domów prefabrykowanych zależy od technologii, standardu wykończenia i jeszcze wielu innych czynników. Cenę domu poznasz zaraz po wykonaniu kosztorysu dla konkretnego wariantu. Pozwali Ci to na świadome podjęcie decyzji o wielkości, architekturze i standardzie wykończenia.
Producenci domów prefabrykowanych przedstawiają swoje cenniki, które są aktualne i nie opierają się na założeniach wyłącznie teoretycznych. Zakup domu przypomina nabycie samochodu, którego cena widnieje przy danym modelu, w konkretnej opcji wykończenia.
Domy modułowe z prefabrykatów w technologii Elmot
Domy modułowe domygotowe.eu w technologii Elmot są nie tylko modułowe ale i energooszczędne. Budynki energooszczędne potrzebują minimalną ilość energii na ogrzewanie. Konstrukcja stalowa wydaje się idealna do wykorzystania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, dlatego że zajmuje niewiele miejsca w ścianach i stropach budynku. Zaoszczędzoną przestrzeń wykorzystuje się na dodatkową izolację budynku. Zobacz film!
Głównymi zaletami technologii Elmot jest bardzo krótki czas budowy, energooszczędność, duże możliwości konstrukcyjne jak i architektoniczne. Nie mniej ważna jest bardzo wysoka jakość produktu oraz wysoki komfort dla otoczenia budowy. Technologię budownictwa prefabrykowanego stosowaną przez domygotowe.eu wybierają przede wszystkim Ci klienci, dla których ważna jest szybka realizacja, wytrzymałość obiektu, wymogi architektoniczne oraz energooszczędność.
Domygotowe.eu – oferujemy domy, które spełniają najsurowsze wymagania w zakresie energooszczędności, gotowe do potwierdzenia m.in. w renomowanym instytucie budownictwa pasywnego.
Zapraszamy do kontaktu!
wn