Jak powstają projekty domów energooszczędnych
Na oszczędność energii i izolacyjność cieplną budynków wpływ ma wiele czynników. Niestety, nie wystarczą dobrze zaizolowane ściany, czy zastosowanie energooszczędnych okien. Jakimi zatem kierować się zasadami podczas projektowania, a następnie realizacji takich obiektów? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Opiszemy też, jak zaprojektowane są domygotowe.eu
Opieramy się o założenia dla budynków energooszczędnych, a nawet pasywnych. Co to oznacza?
Skupiamy się przede wszystkim na tym, aby budynek w trakcie eksploatacji potrzebował jak najmniej energii do utrzymania odpowiedniej temperatury, z maksymalnym wykorzystaniem darmowych źródeł energii, takich jak energia słoneczna. Dzięki temu oferowane przez nas domu wyróżniają się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię – nawet poniżej 15 kWh/(m²·rok). To o 80% mniej niż w domach tradycyjnych budowanych jeszcze 10 lat temu!
Długoterminowo zawsze najtańsza będzie ta energia, do której mamy bezpośredni dostęp
Nie jest to jednak zadanie proste i wymaga kompleksowego podejścia oraz świadomej inwestycji.
Przemyślana bryła budynku
Po pierwsze, bryła budynku powinna być zwarta tak, aby ograniczyć powierzchnię przegród zewnętrznych w stosunku do powierzchni użytkowej.
Należy unikać też rozwiązań, którym towarzyszą mostki termiczne, czyli elementy, którymi ucieka ciepło, np. żelbetowe balkony wspornikowe, czy lukarny.
Na uwagę zasługuje tak popularny teraz tzw. design skandynawski. Jego prosta i zwarta architektura opiera się o opisane wyżej zasady.
Świadome korzystanie z energii słonecznej.
Kolejnym krokiem jest prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń i usytuowanie samego budynku względem stron świata. Pozwoli to dogrzewać w zimie pomieszczenia promieniami słonecznymi, a w lecie nie dopuści do przegrzewania się pomieszczeń i konieczności korzystania z instalacji klimatyzacyjnej. To też świadome rozmieszczenie przegród przeszklonych, odpowiedni dobór pakietów szybowych i rodzaj zacienienia w lecie, zależny od stron świata jest tu kluczowy.
Dobrym przykładem są duże przeszklenia od strony południowej, zacienione odpowiednio wysuniętym okapem lub dostawianym zadaszeniem, czy pergolą. Robimy to po to, aby w zimie promienie słońca poruszającego się nisko nad horyzontem wpadały bezpośrednio do pomieszczeń, ogrzewając je, natomiast w lecie zadaszenie chroniło przed bezpośrednim promieniowaniem w domu.
Dodatkowo korzystamy z pakietów szybowych gwarantujących wysoką izolacyjność termiczną z odpowiednim, dobranym w zależności od ekspozycji okna współczynnikiem transmisji energii cieplnej. Nieprzezroczyste przegrody zewnętrzne wykonywane w naszej technologii praktycznie w pełnym przekroju wypełnione są materiałem izolacyjnym, co gwarantuje ich niewielka grubość. Dzięki temu otwory okienne dostarczają więcej światła słonecznego.
Najwyższa izolacyjność ocieplana przegród
Nasz standard charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem izolacyjności przegród zewnętrznych z przegrodami przeszklonymi włącznie oraz minimalizacją strat przez mostki termiczne.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Koniecznym elementem wyposażenia budynków jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, sterowana czujnikiem stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Dzięki temu uzyskujemy idealnie dostawaną do potrzeb wymianę powietrza, gwarantującą zalecane, niskie stężenie CO2, prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach i minimalne straty energii.
Szczelność na przenikanie powietrza przez przegrody zewnętrzne budynku
Każdy budynek domygotowe.eu ma zagwarantowaną szczelność powietrzną na poziomie n50 < 0,6 l/h. Brak nieszczelności i niekontrolowanej wymiany powietrza z otoczeniem jest kolejnym czynnikiem ograniczającym straty ciepła oraz znacznie poprawiającym skuteczność działania wentylacji mechanicznej.
Efektywność instalacji grzewczej i CWU
W domach o małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania stosujemy niewielkie, kompaktowe i efektywne powietrzne pompy ciepła, które służą do ogrzewania domu oraz c.w.u.. Pozwalają one otrzymać odpowiednią temperaturę zarówno w zimie jak i w lecie. Stosowane przez domygotowe.eu urządzenie daje możliwość podgrzania CWU w okresie letnim praktycznie za darmo, wykorzystując do tego energię cieplną z rozgrzanego powietrza zewnętrznego.
Podsumowanie
Proponowany przez nas standard to nie tylko niskie koszty w fazie eksploatacji, ale też zysk na powierzchni użytkowej (brak dodatkowych pomieszczeń takich, jak kotłownia – urządzenie zapewniające jednocześnie ogrzewanie jak i wentylację mechaniczną jest wielkości lodówki i zajmuje niecało 0,5m2 powierzchni domu) i wysokie bezpieczeństwo w przypadku przerw w dostawie energii. Nasze budynki bardzo wolno się wyziębiają, a przy stałej obecności ludzi i uzyskom z energii słonecznej nawet w zimie temperatura samoczynnie będzie się utrzymywać na bezpiecznym poziomie i nie powinna spaść poniżej niezbędnego minimum.