Jak zbudować dom ekologiczny?
Moda na ekologię zagląda do każdej sfery naszego życia. Od drobiazgów typu plastikowe słomki, po kwestie o znaczeniu gospodarczym, jak rezygnacja z wydobycia węgla. Nikogo nie trzeba przekonywać, że problem zanieczyszczenia środowiska staje się poważny. Oczywistym jest również to, że nie da się pewnych rzeczy zmienić z dnia na dzień. Warto jednak zacząć korzystać z nowoczesnych rozwiązań we własnym otoczeniu, a dbanie o ekologię od swojego podwórka.
Co to jest dom ekologiczny
Budownictwo mieszkaniowe pożytkuje w tej chwili sporą część wytwarzanej energii oraz emituje równie sporo zanieczyszczeń. Coraz większy nacisk kładzie się więc na to, aby nowo powstające domy nie dewastowały przyrody tak bardzo. W jaki sposób? Buduje się domy ekologiczne. Ale co to właściwie oznacza. Co powinien mieć dom ekologiczny.
Idea jest prosta i sprowadza się do tego, aby z jednej strony ograniczać straty energii, a z drugiej, tę niezbędną, pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. Jeśli w naszym domu roczne zużycie energii nie przekracza 50 kWh / m2, to jest to dom ekologiczny energooszczędny. Pasywny dom, to zużycie poniżej 15 kWh / m2. Dla porównania dom tradycyjny takie ilości zużywa w miesiąc.
Ekologiczny dom – jak go zbudować
Zadania są dwa – ograniczyć straty i zoptymalizować pozyskiwanie energii. Głównie ciepła, bo o to rozbija się gra. Na ogrzanie pomieszczeń i wody w budynku zużywa się ponad 80% całego zapotrzebowania na energię. Co jest więc najczęściej stawianym pytaniem, kiedy planujemy mieć dom ekologiczny? Jakie ogrzewanie wybrać.
Ale okazuje się, że wcale nie to jest najważniejsze. Nawet najbardziej nowoczesne systemy ogrzewania nie pomogą, jeśli ciepło będzie uciekać. Od czego zatem zacząć?
Zapobieganie stratom energii
- Konstrukcja domu.
Generalnie im mniej łączeń tym lepiej. Dlatego domy ekologiczne najczęściej mają kształt czworokąta. Najlepiej sprawdzają się tu domy modułowe lub szkieletowe, których gotowe elementy powstają w fabryce i są łączone w specjalny sposób. Dzięki temu ryzyko powstawania mostków termicznych i nieszczelności jest minimalne. W takich domach nie ma balkonów, a tarasy są budowane osobno. - Dach
Ciepło ucieka do góry, więc im mniejsza powierzchnia dachu, tym lepiej. Najbardziej oszczędne są więc dachy płaskie. Jeśli jednak zależy nam na użytkowym poddaszu, trzeba dobrze przemyśleć kształt dachu, układ względem stron świata i rozmieszczenie na nim ewentualnych instalacji. Kluczowe jest jego odpowiednie ocieplenie i izolacja.
- Układ pomieszczeń
Wbrew pozorom to również ma duże znaczenie. Pomieszczenia, w których przebywa się najczęściej powinny być usytuowane od południowej strony. Wówczas w największym stopniu będzie można wykorzystać naturalne światło i ciepło słoneczne. Z tego samego powodu im więcej przeszkleń po tej stronie, tym lepiej. Ale pod warunkiem, że okna będą mieć odpowiednio dobraną przenikalność cieplną.
Ważną kwestią jest też izolacja całego domu. Aby więc to wszystko ze sobą współgrało, najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydają się domy ekologiczne gotowe, które są projektowane z uwzględnieniem wszystkich parametrów, produkowane pod konkretny projekt i montowane przez specjalistyczne firmy. Więcej o domach gotowych przeczytasz w naszym artykule o domach modułowych. Nie oznacza to jednak, że nie można poprawić tego domu, który już mamy. O co trzeba zadbać, już wiesz.
Ekologiczne pozyskiwanie energii
Kiedy dopilnujemy, aby ciepło nie miało którędy uciekać, a ściany i dach będą odpowiednio odizolowane od temperatury zewnętrznej, czas pomyśleć o urządzeniach, które będą energię pozyskiwać. A raczej przekształcać, bo tu warto podkreślić – energia w domu ekologicznym, w większości pochodzi ze źródeł odnawialnych.
- Pompa ciepła – czyli urządzenie, które zamienia energię otoczenia na ciepło w naszym domu. Pobiera ją z powietrza, wód gruntowych lub samego gruntu, a następnie przetwarza w taki sposób, aby można ją było wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń i wody. Sama zużywa przy tym znikome ilości prądu.
- Kolektory słoneczne – urządzenia, które energię słońca przekształcają w ciepło, które może być wykorzystane do ogrzania pomieszczeń i wody. Ich minusem jest to, że pracują najwydajniej latem, kiedy potrzeby są najniższe.
- Panele fotowoltaiczne, które również korzystają z energii słonecznej, ale przekształcają ją w energię elektryczną. Przy połączeniu tych urządzeń i dobrych warunków atmosferycznych, może się okazać, że nasz dom jest samowystarczalny.
Nawet jednak, gdy pogoda nie sprzyja, praca tych urządzeń pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery w stopniu porównywalnym do działania ponad 100 drzew. Wyobrażasz sobie, żeby wokół każdego tradycyjnego domu posadzić ich aż tyle?
Ile kosztuje dom ekologiczny
Na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Koszt budowy będzie bez wątpienia wyższy niż tradycyjnego, chociażby ze względu na cenę urządzeń, wyższe wymagania konstrukcyjne czy zastosowane materiały.
Jednak porównanie kosztów eksploatacji daje przewagę tym ekologicznym. Szacuje się, że nakłady włożone w budowę domu energooszczędnego zwracają się średnio w ciągu 10 lat. Biorąc pod uwagę, że z Funduszu Ochrony Środowiska można uzyskać całkiem spore dofinansowanie na dom ekologiczny, może się okazać, że koszty budowy będą porównywalne, przy nieporównywalnych oszczędnościach.
Aby jednak całe przedsięwzięcie się udało, już na etapie planowania trzeba przemyśleć wszystkie rozwiązania. Nie wszystkie projekty domów da się dopasować do energooszczędnych rozwiązań, stąd najlepiej wybrać projekt stworzony już w standardach ekologicznych, w firmie, która się specjalizuje w budowie takich domów. Wybór realizacji budowy domu ekologicznego pod klucz daje nam gwarancję, że wszystkie parametry będa zachowane, a nam się będzie w nim nie tylko oszczędnie, ale i zdrowo mieszkać – bez dymu, przeciągów czy problemów z alergiami.